تغییری در وضعیت محوطه باستانی ‘کمیشانی ‘ مازندران ایجاد نشدچند روز گذشته گزارشی در رسانه ها و فضای مجازی منعکس و در آن ادعا شده است که دست اندازی و بی توجهی در سال های اخیر سبب تخریب محوطه تاریخی و باستانی کمیشانی شده است.
عبدالمطلب شریفی روز چهارشنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا افزود : خسارت های وارد شده به محوطه کمیشانی مربوط به قبل از کشف آن بوده و به زمان احداث جاده بهشهر – نکا در سال های قبل از انقلاب بر می گردد .
وی گفت : اکنون تمام فعالیت های عمرانی و همچنین فعالیت دیگر دستگاهها در این منطقه و دیگر مناطق باستانی و تاریخی استان با نظارت و رصد میراث فرهنگی شهرستان ها و استان انجام می شود .
سرپرست معاونت میراث اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت : دهنه غار تاریخی کمیشان در سال 1369 در جریان عملیات تعریض محور نکا – بهشهر رویت و اداره کل میراث فرهنگی از آن زمان از وجود آن با خبر شد و در همان سال تیمی از دانشگاه تهران به سرپرستی ‘ رحیم صراف ‘ استاد وقت باستان شناسی دانشگاه به این محوطه فرستاده شد و کاوش هایی را انجام دادند که متوجه قدمت دوره نوسنگی این محوطه شدند .
وی افزود : متاسفانه به دلیل کمبود اعتبار و همچنین به دلیل تند شدن پیچ جاده ، امکان تغییر مسیر جاده وجود نداشت ، در نتیجه تعریض جاده در آن زمان با نظارت میراث فرهنگی استان و شهرستان انجام شد که خسارت جدی به محوطه وارد نکرد ، اما برخی از سفالینه ها و اشیای تاریخی خسارت دیدند که تعداد آنها اندک بود .
شریفی گفت : چندین سال پیش برای محافظت از این محوطه ، مواد زیر سازی در کناره های جاده ریخته شد که محدود شدن دید رانندگان و همچنین آبگرفتگی محور را به دنبال داشت که به تصادفات و تلفات جانی بسیاری منجر می شد در نتیجه برای حل این مشکل در سال 94 اداره راه شهرسازی شهرستان نکا با مجوز میراث فرهنگی و همچنین نظارت این سازمان اقدام به تخت و پخش کردن این مصالح کرد که هیچ آسیبی به این محوطه وارد نکرده است .
سرپرست معاونت میراث اداره کل میراث فرهنگی مازندران گفت : یافته های جدید باستان شناسانان نشان می دهد که قدمت سکونت در این منطقه به دوره پارینه سنگی و حدود 100 هزار سال پیش بر می گردد.
غار باستانی کمیشان که در حدود هفت کیلومتری شرق شهر نکا واقع است ، یکی از سه منطقه باستانی است که میراث فرهنگی مازندران هم اکنون طرح کاووش باستان شناسی را در آن در دست اجرا دارد.
حفاری باستان شناسی در این غار با سرپستی حسن فاضلی در حال انجام است . قرار است در نتیجه این کاووش علاوه بر گاه نگاری و شناسایی اولین استقرار روستاهای مازندران ، عرصه و حریم این غار تاریخی هم مشخص شود.
استان مازندران بر اساس بررسی های محققان باستان شناسی دارای 2 هزار و 475 محوطه باستانی است که از این تعداد 123 محوطه دارای آثار شاخص دوره های پیش از تاریخ ، 256 محوطه دارای آثار شاخص دوره آغاز تاریخی یا عصر آهن و 648 محوطه معرف فرهنگ دروه هخامنشیان ، اشکانیان و ساسانیان است .
یکهزار و 986 محوطه باستانی مازندران هم مربوط به دوره اسلامی است .
شهرستان بهشهر در شرق مازندران با توجه به وسعت دارای بیشترین محوطه باستانی مربوط به دوره پیش از تاریخ است .
خبرنگار : رضا غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7335/1654انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید