فرماندار آستارا: حق نگهداری کامل گردنه حیران را پیگیری می کنیمبه گزارش خبرنگار ایرنا یونس رنجکش روز یکشنبه در بازدید از دهکده گردشگری حیران آستارا گفت: از اوایل سال 94 با پیگیری‌ استاندار گیلان، ارائه خدمات و صدور مجوز ساخت و ساز در حریم گردنه حیران به استان گیلان واگذار شد ولی نگهداری حدود 20 کیلومتر از این راه همچنان در اختیار اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل است.
وی ادامه داد: محور آستارا-اردبیل در مسیر تردد استان های شمال غرب از اهمیت خاصی برخوردار است و تلاش می کنیم علاوه بر حریم راه حیران، مسئولیت نگهداری آن نیز به اداره راه و شهرسازی آستارا واگذار شود.
وی با بیان اینکه بهسازی آسفالت و تامین روشنایی راه حیران در اولویت کاری اداره راه و شهرسازی آستارا قرار دارد، ادامه داد: امیدوارم با متمرکز شدن خدمات رسانی توسط یک اداره کل، مشکلات خدمات‌دهی در این بخش از راه حیران برطرف شود.
در شهریور سال 93 محمدعلی نجفی استاندار گیلان در سفر به آستارا، از پیگیری انتقال مسئولیت نگهداری 20 کیلومتر راه ارتباطی آستارا به اردبیل، از اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل به اداره راه و شهرسازی آستارا خبر داد و در سال 94 سازمان حمل و نقل جاده ای کشور با واگذاری صدور هرگونه مجوز در آن محدوده، به اداره راه و شهرسازی آستارا موافقت کرد.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب گیلان واقع شده و محور آستارا -اردبیل با حدود 70 کیلومتر امتداد که شامل گردنه حیران نیز می شود، در مسیر تردد استان های شمال غرب کشور قرار دارد.

** موافقت مسئولان با احداث بازارچه صنایع دستی در آستارا
بر اساس گزارش دیگری از خبرنگار ایرنا در آستارا ، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا از اخذ موافقت برای احداث بازارچه صنایع دستی در این شهرستان و برنامه ریزی برای آغاز عملیات اجرایی آن در هفته دولت امسال خبر داد.
پردل امیری نژاد روز یکشنبه در جمع خبرنگاران آستارا گفت: عملیات احداث این بازارچه به همراه هتل و رستوران در نزدیکی بازار ساحلی آستارا به مساحت هشت هزار متر مربع با مشارکت بخش خصوصی ساخته خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه این بازارچه می تواند به رونق هنرهای صنایع دستی و تامین معیشت هنرمندان آن کمک کند، افزود: بازارچه صنایع دستی آستارا در قالب 50 غرفه و با هزینه ای بالغ بر 60 میلیارد ریال احداث خواهد شد.
وی با بیان اینکه گلیم به عنوان اثر شاخص صنایع دستی آستارا در این بازارچه عرضه خواهد شد، اضافه کرد: با توجه به موقعیت مرزی آستارا، آثار صنایع دستی علاوه بر عرضه در بازار داخلی به سایر کشورها صادر خواهد شد.
امیری نژاد خاطرنشان کرد: از سال 91 تاکنون، در قالب طرح های پشتیبان، کارفرمایی و مشاغل خانگی، 16 میلیارد ریال تسهیلات به هنرمندان صنایع دستی این شهرستان اعطا شده و 50 نفر آنها در سال جاری از این فرصت بهره مند شده اند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا با بیان اینکه در سال جاری سه هتل، یک سفره خانه و یک مجتمع پذیرایی در آستارا افتتاح شده ، افزود: این شهرستان با 16 هتل، هفت هتل‌آپارتمان، 9مهمانپذیر، 26 واحد پذیرایی بین‌راهی و یک مجتمع پذیرایی به صورت شب اقامت به 2 هزار و 745 نفر از گردشگران تابستانی خدمات ارائه می کند.
امیری نژاد گفت: در هفته دولت امسال دفتر خدمات گردشگری سلامت در پایانه مرزی آستارا و یک مجتمع پذیرایی در دهستان ویرمونی این شهرستان افتتاح خواهد شد و این مجتمع در زمینی به مساحت 750 مترمربع و با هزینه ای بالغ بر پنج میلیارد ریال ساخته شده است.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان واقع شده و بیش از یک هزار هنرمند صنایع دستی در این شهرستان ساماندهی شده است.
خبرنگار: یوسف هدایتی ** انتشاردهنده: کبیری
7105 / 7124/2007انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید