موزه سنگ و فسیل مهدیشهر به سامانه امنیتی و افزایش فضا نیاز داردحسن پاکزادیان روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان فضایی در حال اضافه شدن به موزه فسیل و سنگ مهدیشهر است، اما برای به نمایش گذاشتن تعداد بیش از هزار و 500 قطعه سنگ و فسیل در این موزه کافی نیست.
وی تصریح کرد: 850 قطعه فسیل، انواع سنگهای زینتی، کانی ها و 650 قطعه سنگ های معدنی در موزه فسیل و سنگ مهدیشهر وجود دارد و مربوط به دوران های تاریخی گذشته تا دوره معاصر است.
پاکزادیان با اشاره به این که هیچ گونه بودجه تبلیغاتی برای موزه فسیل و سنگ مهدیشهر در نظر گرفته نشده است، خاطرنشان کرد: با توجه به این که بخش خصوصی این اشیا را جمع آوری کرده و به موزه تبدیل شده است، موزه فسیل و سنگ مهدیشهر به حمایت مسوولان نیاز دارد.
مسوول موزه فسیل و سنگ مهدیشهر بیان داشت: یکی از راه های جذب گردشگر توضیحات مسوول و راهنما در مورد اشیا تاریخی موجود در موزه فسیل و سنگ مهدیشهر است که گاهی در این زمینه توجه لازم وجود ندارد.
وی به سابقه موزه عشایری سنگسری با 9 سال و موزه مهر و سکه کومش سمنان به مدت چهار سال اشاره کرد و گفت: موزه سنگ و فسیل مهدی شهر از نوروز 95 راه اندازی شده و نوپا محسوب می شود و باید بیشتر حمایت شود.
وی با بیان اینکه 70 درصد فسیل های جمع آوری شده در این موزه برای رشته کوه البرز، 25 درصد از سایر نقاط کشور و پنج درصد از کشورهای خارجی است، اضافه کرد: 45 درصد سنگ های زینتی و کانی های جمع آوری شده از حاشیه مرکزی کویر ایران، 25 درصد از مناطق مختلف کشور و 30 درصد از کشورهای دیگر خریداری شده است.
وی با اشاره به این که سنگ ها در موزه فسیل و سنگ مهدیشهر به 2 بخش سیلیکات و غیرسیلیکات تقسیم شده است، خاطر نشان کرد: سیلیکات ها سنگ های زینتی و غیرسیلیکات ها سنگ های معدنی هستند، در برخی سنگ های معدنی این موزه الماس، یاقوت، فیروزه و لاجوردی قرار دارد.
مسوول موزه سنگ و فسیل مهدیشهر اضافه کرد: 50 هزار قطعه فسیل در مجموعه آرشیو وابسته به این موزه نگهداری شده و هنوز به نمایش گذاشته نشده و این مجموعه توانسته یک موزه در داخل مدرسه های 2 استان کیش و قزوین راه اندازی کند.
10 موزه در استان سمنان وجود دارد که موزه مهر وسکه کومش سمنان، موزه عشایری شهرستان مهدیشهر و موزه سنگ و فسیل مهدیشهر از جمله موزه‌های این استان است.
7344/6103 خبرنگار: امیر حسین کاشی منش ** انتشار دهنده : مصطفی دهقان
برای آگاهی از تازه‌ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMNAN@ کانال اخبار ایرنا سمنان مراجعه کنید.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید